Unix İşletim Sistemi

Unix işletim sistemi 3 temel parçadan oluşur; kernel (çekirdek) , shell (kabuk) ve programlar

Kernel (Çekirdek):

Bundan sonra Çekirdek değil kernek kelimesi kullanılacaktır.
Kernel Unix işlerim sisteminin merkezini oluşturur. Anlamındanda anlaşılacağı gibi işletim sisteminin çekirdeğidir. Programlara bellek tahsis edilmesi, dosya işlemleri, sistem çağrılarına cevap vermek ve iletişimden sorumludur.

Kernel ve Shell ortak çalışmaktadır. Örneğin, kullanıcının rm myfile diye bir komut çalıştırdığını düşünün(bu komut myfile ismindeki dosyayı silmek için kullanılır). Shell dosya sistemi üzerinde rm isimli programı arar  ve kernelden bu programı myfile isimli dosya için çalıştırmasını ister. kernelrm programını çalıştırdıktan sonra shell kullanıcıya işlemin sonucunu döndürür ve yeni komut için beklemeye geçer.

Shell (Kabuk):

Bundan sonra kabuk değil Shell kelimesi kullanılacaktır.
Shell kullanıcı ile kernel arasında bir arayüz gibi çalışır. Kullanıcı giriş yaptığı zaman, login programı kullanıcı adı ve şifreyi kontrol ettikten sonra shell adındaki programı çağırır. Shell aslında bir komut satır yorumlayıcısıdır(CLI). Microsoft Dos’dan aşına olduğunuz command.com ile aynı görevi yaptığını söylersek, sanırım daha anlaşılır olacaktır. CLI örneklerine buradan erişebilirsiniz.
Shellde kullandığımız komutların kendileri aslında birer programdır. Yazdığınız komutlar ile bu programlar çalışır, sonuç üretir ve sonlanırlar. Bu programların sonlanması ile yeniden kernele dönülür ve shell yeni komut beklemeye geçer. Shell komut beklediğinde ekranda % işaretini görürsünüz.
Kullanıcılar aynı sistem içerisinde birbirinden farklı shell’ler kullanabilirler.

Biz örnekleri windows üzerine kurduğum sanal openSuse Linux makinası ile yapacağız. Bu sürümde shell olarak bash kullanılmakta.

Sizde kendi shell sürümünüzü öğrenmek için ps -p $$ komutunu çalıştırın, ekrana gelenler içinde CMD nin hemen altında yazan shell programınızdır.

Kullandığını Shell programlarının genelde bir çok özelliği vardır. Bunlardan en kullanışlı olanlar birisi, dosya , klasör veya komut ismini tamamlama özelliğidir. Bu işlem için 2 kez veya 1 kez [tab] tuşuna basmanız gerekiyor.
Eğer ekrana hiç birşey yazmadan veya direk olarak komutun baş harfini yazıp 2 kez tab yaparsanız, ilgili tüm  komutları görürsünüz.
Eğer cd yazıp bir boşlık bırakır klaörün il harfini yazar sonrasında 1 kez tab duşuna basarsanız, bu harf ile başlayan tüm klasörleri listeler, eğer bir tane varsa direk olarak getirip sizden enter tuşunu bekleyecektir.

Shell programları yazdığınız komutların bir kısmını hafızasında tutarlar, aşağı ve yukarı tuşlarını kullanarak son yazdığınız komutlara ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s